Oct 16, 2015

ALBANIA day#1


It’s a day 5 of our trip and that means the beginning of our Albania "adventure". It was really easy to get from CFU to Saranda - Albania, only about thirty minute ferry ride... In Saranda, you could already spot the difference, the bus stop had no sign, there was no bus schedule, bunch of empty houses and literally shit ton of BMW and Mercedes cars :D but that’s for the beginning, I was truly surprised how nice and helpful everyone was...
Out of Saranda, we first headed to Butrint, ancient ruins (UNESCO protected), about an hour away from Saranda. The bus was totally overcrowded, but it still haven’t stopped the guy collecting money to get it from everyone on the bus (if you take the bus in Balkan, you don’t pay the driver, but a guy walks on the bus and collets money from everyone who gets on). But it was not the only thing, about five minutes later, I heard someone say a sentence in Czech, a 10 years old kid speaking fluent English, and bunch of sentences in Czech and Polish he has learned from his brother’s polish girlfriend :D haha
From Butrint we had to head back to Saranda, to catch "some" bus going to Blue Eye - “Syri i kaltër” (spot, where an underground ice cold river reaches the ground level, cca 50m deep). I’ve seen videos of people jumping into the water, but you definitely don’t want to do that especially (unless you want to get a heart attack) when the air temperature is 40°C and the water has 10°C. But anyway, we found a bus going from Saranda to  Tirana, and asked if they’d drop us of somewhere close to the Blue Eye and there was no problem with that. After a 2 km walk in that heat we were there, but only stepping in the water with one foot caused a giant pain, like there were metal pins getting stuck in your feet, but we made it, we dipped our whole bodies into the ice cold water! 
Our final destination for that day was Gjirokastër, really cute stone town in the mountains (also in UNESCO). As I mentioned before, there was no bus stop, by the dirt road heading to the Blue Eye, so we could only hope some bus would stop and take us to Gjirokastër, and really after 10 minutes of waiting a furgon stopped. 
Once in GJ, we found a hotel with really “creepy” purple room and headed up to the town. And when I say UP, I really mean UP, because anywhere you headed in GJ, you had to walk up and down! The town is really beautiful with tons of little cute café’s and restaurants and good food! I had the best Baklava of my life there!
This was the first day in Albania, more later…

Na pátý den našeho výletu jsme naplánovaly cestu do Albánie, kam jsme se Corfu dostaly rychlotrajektem. Hned v Sarandě byl znát rozdíl mezi Balkánem a západem Evropy, zastávka autobusu nijak označená, žádný jízdní řád a všude samá BMW a Mercedesy :D ale jinak jsem byla Albánií hrozně moc překvapená!
Ze Sarandy jsme jako první cestovaly do Burtintu, starodávných románských ruin, které jsou na seznamu UNESCO. Autobus, kterým jsme jely měl asi půl hodiny zpoždění a byl totálně přeplněný, že jsem ani nemyslela, že by mohl odjet haha. Ale rozhodně to nezastavilo výběrčího aby od každého vybral peníze za cestu. 
Z Burtintu jsme musely zpět do Sarandy, odkud jsme doufaly, že pojede autobus do další destinace našeho výletu do Modrého Oka (místo kde se podzemní řeka dostává na povrch, má cca 10°C). Na “stanici” jsme našly autobus jedoucí do Tirany a domluvily jsme se s řidičem, že nás vyhodí u cesty na OKO. Dál jsme musely asi 2 km pěšky ve 40°C horku. Nakonec jsem to zvládly a vykoupaly se, ale byl to docela boj se dostat do vody, jenom když jsem si tam stoupla, tak mi hned začaly dřevěnět nohy (jako bych šlapala na připínáčky). Další challenge byla cesta do Gjirokastër, jelikož autobus nás vyhodil u cesty, kde nebyla žádná zastávka, musely jsme než doufat, že pojede další a zastaví nám, ale asi po deseti minutách čekání nám zastavil furgon s dovezl nás kam jsme potřebovaly. 
V Gjirokastër jsme se ubytovaly v hotelu s nejholčikovatějším (čti kýčovým) fialovým pokojem  šly jsme na průzkum města, jehož značná část je památkou UNESCO. Kamkoliv chcete v Gjirokastër jít, musíte vyloženě šplhat po strmých kamenných chodnících. Našly jsem neuvěřitelné množství krásných podniků a kaváren, kde jsem jedla tu nejlepší a nejsladší Baklavu na světě!


Toto byl první den Albánie, vice příště…

No comments:

Post a Comment

Share your thoughts