Oct 9, 2015

KERKYRA day#1/2

Since the beginning, our plan was to stay in Corfu town with Sushi’s friend Alex, but unfortunately he was out of town for the two days we stayed over couchsurfing, but finally we stayed with him from day three on Corfu. His apartment is right on the main street of CFU town and you could hardly find a more magnificent town on this island. Once you wonder out of those main (but also beautiful) by tourist crowded streets to the little ones spreading out to the most beautiful parts of the town, you find the real Greece... Tiny narrow streets with colourful houses, wooden old window blinds, laundry hanging down in between the houses, cats and flowers all around... Pure beauty!!!
But anyway, it’s been so long since I’ve met someone like Alex, such a welcoming, friendly and funny guy, also we got a tip from him for the best CFU town pita just down the street in an old greek tavern for just about two euros haha and those were seriously the best... Unlike the coffee, what was fav here about 5 years ago is a Bomb there right now... 3 in 1 Nescafe Frappe :D gross!
So these two days, we spent out wondering through the town, went up to the Old and New fort, walked to the airport (to find a Mice island), drank some wine in the marina, hang with Alex’s friends and the rest I can’t remember... It was amazing though!
Day #5 heading to Albania...

V původním plánu bylo, že budeme po celou dobu na Corfu bydlet u Sushi kámoše Alexe, ale ten první dva dny byl pryč, tak proto Couchsurfing. Alexův byt je hned na hlavní třídě Corfu town a je to vážně krása tam! Stačí projít pár hlavníma uličkama a člověk se dostane do nádherných částí města, s úzkými uličkami, prádlem vysícím mezi domy, s kočkami kam se člověk podívá... Alex nám dal tip na jednu místní řeckou tavernu s nejlepšími pitami jen za cca 2 eura a byly vážně ty nejlepší! Od tý doby jsme už vlastně skoro nic jiného nejedly :D Škoda, že to tak nebylo s kávou, sice mají v Corfu townu nemálo krásných kaváren, ale na Coffeesource neměly ani náhodou :/
Dva dny jsme strávily touláním po městě, vydaly jsme se i na Myší ostrov, ale v tom vedru jsme došly k letišti a dál už to vážně nešlo, tak jsme se otočily a šly na kafe :D
Den #5 jedeme do Albánie.No comments:

Post a Comment

Share your thoughts